[wpseo_breadcrumb]

Jak dostać dofinansowanie na panele fotowoltaiczne?

Z naszego artykułu dowiesz się, jak zaplanować swoją inwestycję w fotowoltaikę, gdzie ubiegać się o dodatkowe środki finansowe na start i jak prawidłowo złożyć dokumenty na dofinansowanie.

Dobry plan inwestycji w fotowoltaikę

Jeśli przymierzasz się do założenia instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2kW do 10 kW, to koniecznie w swoich planach weź pod uwagę rozwiązanie w postaci dofinansowania.

Zanim jednak przejdziesz do tego etapu, przygotuj się odpowiednio. Dowiedz się jakie są zalety a przedewszystkim zapytaj co to jest fotowoltaika. Najlepiej jest to zrobić z wykwalifikowanym specjalistą od instalacji solarnych.

Kolejne kroki inwestycji:

  1. Zrób inwentaryzację – sprawdź, gdzie w Twoim gospodarstwie może się znaleźć instalacja.
  2. Oblicz, jakie jest zapotrzebowanie na moc.
  3. Zrób przegląd ofert – sprawdź, jakie modele modułów fotowoltaicznych są obecnie na rynku.
  4. Przelicz, ile inwestycja będzie Cię kosztować na starcie i kiedy zacznie się zwracać.
  5. Wybierz usługodawcę – profesjonalistów w dziedzinie fotowoltaiki.
  6. Załatw dotację rządową, aby zaoszczędzić jeszcze więcej.

Ile możesz dostać pieniędzy na fotowoltaikę

Dzięki rządowemu programowi „Mój Prąd” możesz otrzymać nawet 5000 zł dofinansowania na własną elektrownię słoneczną. Instalacja z założenia jest inwestycją z szybkim zwrotem, po którym prąd produkowany jest za darmo. Niemniej dodatkowe wsparcie finansowe zapewni Ci jeszcze szybszy zwrot pieniędzy. Biorąc pod uwagę, że koszt instalacji to średnio mniej więcej 10 000 zł – zyskujesz 50%.

Pamiętaj, że dofinansowanie jest bezzwrotne, nie jest to pożyczka, wszystko zostaje u Ciebie. Dlatego znając zalety paneli fotowoltaicznych powinieneś jak najszybciej pomyśleć o dofinansowaniu.

Gdzie złożyć dokumenty na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej

Przede wszystkim, nie działaj pochopnie – nie otrzymasz dofinansowania, jeśli już masz założoną instalację. Program „Mój Prąd” nie łączy się też z innymi programami w zakresie zielonej energii.

Wypłatą dotacji zarządza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

  1. Wybierz usługodawcę w zakresie fotowoltaiki.
  2. Wejdź na stronę internetową NFOŚiGW i pobierz odpowiedni wniosek.
  3. Wypełnij wniosek i dołącz do niego fakturę za zakup instalacji fotowoltaicznej oraz potwierdzenie jej opłacenia (uwaga! – z datą po 23 lipca, wspominaliśmy wyżej o terminie zakupu).
  4. Dołącz do wniosku również potwierdzenie wymiany licznika na dwukierunkowy. Taki licznik dostarcza Twój zakład energetyczny.
  5. Komplet powyższych dokumentów wyślij na adres pocztowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Jest to ironia losu, ale ma takiej możliwości, aby wniosek złożyć elektronicznie, więc wszystkie papiery muszą dotrzeć na miejsce w oryginale pocztą.

Jeśli masz wątpliwości, albo nie chcesz przejść wszystkich kroków sam z obawy przed utratą możliwości otrzymania dofinansowania – zgłoś się do nas. Pomożemy Ci.

Sprawdź nasz kalkulator oszczędności fotowoltaiki i dowiedz się ile możesz zyskać inwestując w systemy fotowoltaiczne.

lub

Poznaj jaka jest oferta instalacji fotowoltaicznych firmy Energy-24.