Wraz z rozwojem świadomości ekologicznej i zainteresowaniem fotowoltaiką, potencjalni prosumenci mają coraz większe oczekiwania dotyczące świadczonych usług. Wyjaśnijmy kolejne pojęcia związane z tym typem zielonej energii instalacji fotowoltaicznej off gird i on gird.

Off-grid i on-grid – na czym polega różnica
W temacie zielonej energii możemy mówić o różnych rodzajach instalacji, z których każda ma swoje korzyści i minusy. Zielona energia wytwarzana dzięki panelom słonecznym jest zwykle na bieżąco zużywana na potrzeby gospodarstwa czy firmy. Dlatego tak ważne jest wyliczenie zapotrzebowania, aby instalacja była sensowną inwestycją.
W przypadku instalacji fotowoltaicznej mamy do czynienia z dwoma podstawowymi typami Pierwszy z nich – off-grid, to system, który nie jest podpięty do instalacji elektrycznej. System on-grid łączy się z kolei z elektrownią, poprzez sieć w domu. Polskie prawo reguluje te kwestie. Dlatego też poniżej wyjaśnimy, jak każdy z nich działa i jaki typ instalacji fotowoltaicznej warto wybrać.
Jak dokładnie działa on-grid?
W sytuacji, gdy nasza fotowoltaika jest podpięta do całej sieci w elektrowni, prąd wytwarzany przez instalację w pierwszej kolejności służy naszemu gospodarstwu. Korzystają z niego nasze sprzęty domowe, instalacja świetlna i tym podobne. Natomiast każda nadwyżka energii produkowana przez naszą instalację, będzie oddawana do sieci. W tym celu m.in. stosuje się tzw. inwertery, które zmieniają prąd stały na zmienny. Jeśli okaże się, że czasem mamy potrzebę wykorzystania większej ilości energii, np. w sytuacji remontu domu, czy dodatkowych gości – możemy odzyskać z elektrowni do 80% oddanej energii. Kiedy dojdzie do awarii po stronie elektrowni, nasza instalacja wyłącza się automatycznie, aby zabezpieczyć użytkowników i podłączony do instalacji sprzęt.Korzyści z systemu off-grid
W sytuacji, gdy decydujemy się na instalację off-grid, zyskujemy niezależność od elektrowni, ale też nie możemy korzystać z jej usług w przypadku większego zapotrzebowania na prąd, niż ten, który uzyskujemy z instalacji fotowoltaicznej. Brak podpięcia do elektrowni daje możliwość magazynowania energii, którą można wykorzystać w przypadku nagłej sytuacji, ale instalacja tego typu może być nawet o 40% droższa. Obecnie głównie korzysta się z tego typu rozwiązań za granicą. Off-grid daje możliwość przenoszenia akumulatorów na przykład do miejsc, w których nie ma dostępu do sieci elektrycznej.
Aby stworzyć sprawnie działający system off-gridowy, należy bardzo dokładnie zbadać moc przeliczeniową naszej instalacji, sprawdzić, jakie urządzenia będą do niej podpięte i jakie mają zapotrzebowanie oraz czas pracy – szczególnie w przypadku podpięcia tylko pod akumulator. To również większe wyzwanie pod względem instalacyjnym i sprzętowym – stąd większe koszta.
Sprawdź naszą ofertę i zapytaj o koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego
System off-grid a polskie prawo
Słyszy się o przypadkach tzw. chałupniczych instalacji off-gridowych w Polsce. Szczególnie w przypadku domków działkowych, czy kempingowych. Jednakże polskie prawo wyraźnie reguluje kwestie związane z fotowoltaiką, wyjaśniając, że podłączenie do elektrowni jest warunkiem koniecznym uznania instalacji za zgodną z ustawą. Z tego powodu tak ważna jest cała dokumentacja związana z umową z dostawcą prądu w przypadku ubiegania się o dotację z programu „Mój Prąd”. To warunek konieczny do otrzymania zwrotu (zwykle ok. 50% kosztów instalacji).
Niemniej, wraz z rozwojem świadomości, coraz więcej osób planuje zabezpieczenie swojej instalacji, stąd popularność tematu opcji off-gridowych. Obecnie służą one głównie w krajach narażonych szczególnie mocno na kataklizmy, gwałtowne zmiany pogody oraz tam, gdzie dostęp do prądu jest problematyczny. Wymienia się tutaj głównie takie kraje jak: Afryka, Australia czy Stany Zjednoczone.
Możliwe, że już za parę lat prawo ureguluje w inny sposób te kwestie, dając możliwość magazynowania energii polskim właścicielom instalacji.
Sprawdź ile zaoszczędzisz, dzięki fotowoltaice – fotowoltaika kalkulator
Oferta naszej firmy – instalacje fotowoltaiczne