[wpseo_breadcrumb]

Wiesz, jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Jeśli zastanawiasz się, jaką masz gwarancję, że instalacja, którą chcesz kupić, będzie Ci służyć przez wiele kolejnych lat – sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Gwarancja na 25 lat i co dalej?

W ostatnim roku przeprowadzono badania na najstarszych panelach. Brano pod uwagę szczególne warunki klimatyczne, a badania były prowadzone w różnych regionach świata. Tamte panele traciły swoją moc o ok. 0,5% w ciągu każdego roku. Jest to bardzo mały wynik, wobec czego panele te posłużą swoim klientom jeszcze wiele lat. Natomiast nowe panele fotowoltaiczne, bezwarunkowo wyprzedzające swoją generacją i technologią tamte – powinny działać znacznie dłużej niż przewiduje to gwarancja.

Dowiedz się jaka moc instalacji fotowoltaicznej dla domu i firmy będzie wystarczająca.

60 lat a panel fotowoltaiczny dalej działa

Najstarszy panel fotowoltaiczny ma już 60 lat i działa dalej bez usterek. Jak to możliwe? Wynika to między innymi z faktu, że panel ma niewiele części ruchomych, które mogłyby być podatne na działanie szkodliwych warunków klimatycznych i znacznie wpływa to na jego żywotność. Wykonuje się je z najtrwalszych materiałów, ponadto znajdują się one w dużej mierze pod osłoną samych paneli. Te z kolei są litą konstrukcją o najwyższej trwałości, a każdego roku skoki technologiczne w ich produkcji dają producentom nowe możliwości udoskonalania swoich produktów.

Polska krajem o korzystnym klimacie dla paneli PV

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w Polsce narażenie paneli na skrajne warunki klimatyczne jest właściwie niemożliwe, dlatego możemy wyliczać liczne zalety użytkowania paneli fotowoltaicznych. Jeszcze mamy 4 pory roku, jednak żadna z nich prawie nie dostarcza ekstremalnych warunków pogodowych. Są one skrajnie rzadkie. Ponadto nawet w przypadku zdarzających się w lecie zalań, pamiętajmy, że panele montowane są na najwyższych miejscach: na dachach i słupach, gdzie woda ich nie dosięgnie.

Jeśli chodzi o działanie promieni UV, które najmocniej wpływają na redukcję wydajności paneli, to dopiero przy stracie 20% możemy mówić o awarii sprzętu. Jest to jednak niemożliwe przy naszych temperaturach w kraju. Należy przy tym pamiętać, że spadki zwykle notowane są na początku użytkowania paneli, a wtedy są one jeszcze objęte gwarancją.

Grad to jeden z możliwych czynników pogodowych, który w naszym regionie może się ewentualnie pojawić. Jednak np. firma LG gwarantuje odporność na działanie kuli lodowych nawet do 28 mm.

Także mówimy tutaj o naprawdę skrajnych przypadkach.

Dowiedz się Jak dostać dofinansowanie na panele fotowoltaiczne

Gwarancja wydajności

W związku z przedstawionymi powyżej wynikami badań, producenci paneli informują, że spadki wydajności w skali roku mogą sięgać od 0.3 do 0.5 % ich mocy i jest to normalne. Przekroczenie tych norm skutkuje wymianą paneli na nowe w ramach gwarancji, ponieważ jest to poważna inwestycja, z czego usługodawcy i producenci zdają sobie sprawę.

Każdy producent uwzględnia kartę informacyjną, która jest dołączona do paneli.

A jeśli dalej nurtuje Cię któraś z przedstawionych kwestii, zadzwoń do nas. Wyjaśnimy wszystko, czego potrzebujesz.

Sprawdź nasz kalkulator oszczędności fotowoltaiki i dowiedz się ile możesz zyskać inwestując w systemy fotowoltaiczne.

lub

Poznaj jaka jest oferta instalacji fotowoltaicznych firmy Energy-24.